Miałem wypadek - co mogę zrobić, aby uzyskać odszkodowanie?

 

Ty lub ktoś z twoich bliskich uległ wypadkowi? Zastanawiasz się, czy możesz starać się o odszkodowanie czy też zadośćuczynienie? Nie wiesz, jak wystąpić o należne ci pieniądze? A może masz wątpliwości dotyczące drogi, jaka cię czeka w walce o odszkodowanie? W poniższym artykule postaramy się wyjaśnić podstawowe kwestie i rozwiać Państwa wątpliwości.

Wypadek drogowy

Co zrobić w sytuacji, gdy dochodzi do wypadku drogowego? Przede wszystkim nie panikować. Należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Należy włączyć światła awaryjne w samochodzie, jeśli to możliwe. Następnie ustawić trójkąt ostrzegawczy. Dbając o własne bezpieczeństwo, powinno się założyć kamizelkę odblaskową. Zanim zaczniesz udzielać pierwszej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy i dokładnie określ, gdzie doszło do wypadku, ile osób jest rannych i jaki jest ich stan. Osoba odbierająca telefon powinna poinstruować cię do dalszych działań.


Co, gdy zostałeś pokrzywdzony w wypadku drogowym?

Oczywiście, w takiej sytuacji możesz starać się o odszkodowanie, a także zadośćuczynienie. Po doznaniu szkody pokrzywdzony ma prawo domagać się nie tylko zwrotu poniesionych kosztów, np. związanych z naprawą auta, ale także finansowego zadośćuczynienia za doznane krzywdy i przeżycia.

 

Jak starać się o odszkodowanie po wypadku drogowym?

Przede wszystkim musisz znać dane sprawcy wypadku. Mowa tu przede wszystkim o danych osobowych, numerze rejestracyjnym pojazdu, nazwie towarzystwa ubezpieczeniowego oraz numerze polisy. Ważna w wielu sytuacjach, w zależności od zgłaszanej szkody może być również np. notatka policyjna czy karta leczenia szpitalnego. Następnie należy złożyć wniosek o odszkodowanie do ubezpieczyciela, u którego polisę ma sprawca wypadku.  Towarzystwo ubezpieczeniowe ma 30 dni na podjęcie decyzji w sprawie odszkodowania – przyznaniu lub odmowie wypłaty świadczenia. Na zgłoszenie szkody z OC sprawcy zgodnie z art. 819 § 1 kodeksu cywilnego masz 3 lata. Jeśli zgłoszenie dotyczy szkody na osobie, a jest ona wynikiem przestępstwa, to okres ten wynosi aż 20 lat.

Co, gdy sprawca jest nieznany lub nie ma ubezpieczenia?

Zdarzają się sytuacje, gdy np. sprawca ucieka z miejsca zdarzenia i nie uda się ustalić jego danych lub też zwyczajnie nie posiada ważnej polisy OC. Co wtedy? Oczywiście, nie pozostajesz bez pomocy. Możesz starać się wówczas o odszkodowanie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Szkodę możesz zgłosić u dowolnego ubezpieczyciela.

Uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia- jak walczyć o odszkodowanie

Art. 444 k.c. mówi, że w przypadku uszkodzenia ciała bądź rozstroju zdrowia osoba poszkodowana ma prawo domagać się naprawienia szkody, co obejmuje wszelkie koszty powstałe w wyniku wypadku, jak choćby zwrotu kosztów opieki lekarskiej, rehabilitacji, zakupu leków i sprzętu medycznego, dojazdu do szpitala,  czy niezbędnej opieki.

O czym musimy pamiętać, jeśli mieliśmy wypadek? Co jest ważne przy późniejszej walce o odszkodowanie? Na pytanie odpowiada Doradca Prawny Kancelarii KNF TEAM Milena Stępień.

Jeśli mieliśmy wypadek, ważne jest, aby pamiętać o kilku kwestiach, które mogą mieć wpływ na późniejszą walkę o odszkodowanie. Poniżej przedstawiam kilka ważnych kwestii, o których warto pamiętać:

1.     Zadzwoń po pomoc: Jeśli doszło do wypadku, ważne jest, aby jak najszybciej wezwać pomoc, czyli policję i/lub pogotowie ratunkowe.

2.     Zbierz informacje: Staraj się zebrać jak najwięcej informacji o zdarzeniu, w tym nazwiska, adresy i numery telefonów świadków, nazwiska i numery rejestracyjne innych pojazdów biorących udział w wypadku, miejsce i czas zdarzenia.

3.     Dokumentuj wypadek: Zrób zdjęcia miejsca wypadku, uszkodzeń pojazdów, a także swoich obrażeń, jeśli takie masz.

4.     Udaj się na badania lekarskie: Bez względu na to, jak poważne lub drobne wydają się obrażenia, warto udać się na badania lekarskie i zasięgnąć opinii specjalisty. Zapisz także wyniki badań i leczenia.

5.     Skontaktuj się z prawnikiem: Warto skontaktować się z prawnikiem specjalizującym się w sprawach o odszkodowania. Przeprowadzi on wstępną analizę Twojej sytuacji i doradzi, jakie kroki należy podjąć, aby uzyskać odszkodowanie.

Pamiętaj, że walka o odszkodowanie może być długa i skomplikowana, dlatego warto zasięgnąć porady prawnika i zdobyć jak najwięcej informacji na temat swoich praw i obowiązków w przypadku wypadku.

Warto wiedzieć!

Pamiętaj, że celem odszkodowania ubezpieczeniowego nie jest bezpodstawne wzbogacenie się poszkodowanego. Warto więc zastanowić się nad realną kwotą odszkodowania czy zadośćuczynienia, o którą chcesz się starać. Sumiennie zbieraj wszelkie dokumenty, które będą dowodem w sprawie np. faktury, rachunki, orzeczenia lekarskie.

Kancelaria KNF Team od lat świadczy pomoc w uzyskaniu należnego odszkodowania poszkodowanym w różnego typu wypadkach. Jesteśmy pierwszą firmą w Polsce, która oferuje kompleksową ochronę prawną klienta. Nie pobieramy żadnych opłat wstępnych. Nasze ekspertyzy, dzięki współpracy z najlepszymi lekarzami, w tym między innymi z orzecznikami ZUS, biegłymi sądowymi czy też rzeczoznawcami, są rzeczowe i wiarygodne. Nasz Klient jest rzetelnie informowany o postępach w sprawie, a w razie jakichkolwiek pytań może polegać na naszych specjalistach. Co najważniejsze, pobieramy wynagrodzenie od sukcesu, czyli jedynie po wygraniu sprawy. Oznacza to, że w razie odmowy wypłaty odszkodowania nasz Klient nie ponosi żadnych kosztów!

 

ZACHĘCAMY DO KONTAKTU!
https://knfteam.pl/oferta/odszkodowania

 

 


Zobacz nasze pozostałe posty z tamatu Odszkodowania: