Czy optymalizacja podatkowa jest dla każdego przedsiębiorcy?

Optymalizacja podatkowa, co o niej wiemy? Czy jest to opcja dostępna dla każdego? Jakie formy opodatkowania mają do wyboru przedsiębiorcy? Właśnie nad tym tematem pochylimy się w tym artykule. Zachęcamy do lektury i bezpłatnego poszerzania wiedzy. 

Czy tak naprawdę zdajemy sobie sprawę czym jest optymalizacja finansowa? A przecież każdy przedsiębiorca wykorzystując choćby ulgi podatkowe, odliczenia czy nawet wybór formy opodatkowania przeprowadza właśnie optymalizację podatkową. W praktyce bowiem to nic innego jak dokonywanie czynności pozostających w zgodzie z prawem mających na celu zmniejszenie kosztów podatkowych czy też uniknięcie płacenia podatków w zakresie dozwolonym przez obowiązujące przepisy prawa. Warto podkreślić, że aby wybrać właściwą metodę optymalizacji podatkowej należy wcześniej przeprowadzić staranną analizę biznesową. To właśnie ona ma na celu wskazanie odpowiedniej dla nas strategii podatkowej.

 

Przykładowe działania optymalizacji podatkowej:

    Optymalizacja w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych

    Optymalizacja w zakresie podatku od spadków i darowizn

    Optymalizacja podatkowa zysków z handlu międzynarodowego

    Optymalizacja podatkowa zysków z usług pośrednictwa

    Optymalizacja podatkowa procesu zbycia nieruchomości

    Optymalizacja podatkowa w zakresie podatku od zysków kapitałowych

    Optymalizacja podatkowa zysków z handlu internetowego oraz usług świadczonych zdalnie

    Optymalizacja podatkowa zysku operacyjnego poprzez alokację części źródeł kosztów poza granicami danego kraju

    Optymalizacja podatkowa przychodów z wartości niematerialnych i prawnych

Formy rozliczenia podatkowego. Wybierz odpowiednią dla siebie

Przedsiębiorcy mają do wyboru kilka form opodatkowania swoich dochodów: podatek dochodowy na zasadach ogólnych, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych czy też karta podatkowa. Ponadto przedsiębiorcy mają możliwość skorzystania z kilku ulg podatkowych jak choćby ulgi dla nowych przedsiębiorstw, zwolnienie podmiotowe z VAT-u czy rozliczenie kwartalne zamiast miesięcznego.

Zastanawiasz się nad właściwym rozwiązaniem?

Kancelaria KNF Team organizuje darmowe webinary mające na celu przekazanie Państwu wiedzy związanej z najróżniejszymi aspektami prawnymi. Na spotkania często zapraszamy ekspertów, którzy nie tylko analizują tematy, ale również odpowiadają na Państwa pytania. Tak też będzie na spotkaniu dotyczącym optymalizacji podatkowej. Będziemy analizować temat optymalizacji podatkowej i zastanawiać się, czy jest to dostępne dla każdego przedsiębiorcy. Naszym gościem będzie Jan Ferensztajn, doświadczony doradca podatkowy, który poprowadzi spotkanie i udzieli odpowiedzi na nurtujące pytania. Webinar odbędzie się w najbliższy czwartek, 23 czerwca. Już dziś zachęcamy do darmowej rejestracji! Szczegóły na naszym fanpejdżu.

 

Na pytanie: Co daje amortyzacja środków trwałych oraz jak rozliczać straty? Odpowiada doradca prawny z Kancelarii KNF Team Dariusz Dudziński.

Amortyzacja środków trwałych pozwala uwzględnić stopniowe zużycie i starzenie się aktywów trwałych w czasie. Dzięki temu możliwe jest odzwierciedlenie ich kosztów w bilansie i rozliczeniach podatkowych. Rozliczanie strat zależy od przepisów podatkowych i zasad rachunkowości, dlatego ważne jest skonsultowanie się z ekspertem w tym zakresie.

 


Zobacz nasze pozostałe posty z tamatu Doradztwo gospodarcze: