Restrukturyzacja to nie upadłość firmy - wady i zalety restrukturyzacji.

Wiele firm boryka się z problemami finansowymi. Jeśli chcesz ratować swoje przedsiębiorstwo, restrukturyzacja jest dobrym rozwiązaniem. Czym ten proces różni się od ogłoszenia upadłości firmy? Jakie niesie za sobą konsekwencje? Kiedy warto podjąć się restrukturyzacji? Między innymi na te pytania odpowiedzi znajdą Państwo w poniższym artykule.

Czym faktycznie jest restrukturyzacja firmy? To szereg działań mających na celu poprawienie sytuacji finansowej firmy, która boryka się z problemami z płynnością finansową. Głównym jej celem jest skuteczne oddłużenie przedsiębiorstwa poprzez zawarcie porozumienia z wierzycielami. Restrukturyzację może prowadzić przedsiębiorca zagrożony niewypłacalnością oraz przedsiębiorca już niewypłacalny. Na restrukturyzację warto się zdecydować, kiedy spełnione są powyższe warunki, a przedsiębiorca nadal chce prowadzić firmę. Upadłość bowiem, w przeciwieństwie do restrukturyzacji prowadzić będzie do likwidacji twojej firmy.

Kto może skorzystać z restrukturyzacji?

Aby skorzystać z postępowania restrukturyzacyjnego, przede wszystkim należy sprawdzić, czy firma ma tzw. zdolność restrukturyzacyjną. Posiadają ją: przedsiębiorcy, spółki z o.o. i spółki akcyjne, nawet jeśli nie prowadzą działalności gospodarczej, wspólnicy osobowych spółek handlowych ponoszących odpowiedzialność za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem i wspólnicy spółki partnerskiej. Zdolności takiej nie posiadają np. spółki cywilne.

Plan restrukturyzacji - to warto wiedzieć! 

Restrukturyzacja toczy się według specjalnego planu, w którym przedsiębiorca opisuje m.in. działania, które mają pomóc mu wyjść z trudnej sytuacji oraz propozycje konkretnych rozwiązań dla Wierzycieli.  Plan restrukturyzacji powinien uwzględniać zarówno interesy przedsiębiorcy poddanego restrukturyzacji, jak i jego Wierzycieli.

Rodzaje restrukturyzacji

Prawo restrukturyzacyjne określa cztery rodzaje restrukturyzacji:

          postępowanie o zatwierdzenie układu

          przyspieszone postępowanie układowe

          postępowanie układowe

          postępowanie sanacyjne

 

Wybór rodzaju postępowania zależy od przedsiębiorcy i wskazywany jest we wniosku.

Postępowanie o zatwierdzenie układu jest postępowaniem najmniej sformalizowanym oraz najszybszym. Przedsiębiorca wraz z licencjonowanym doradcą restrukturyzacyjnym opracowuje propozycje układowe i plan naprawczy. Propozycje układowe wraz z kartami do głosowania są wysłane do wszystkich wierzycieli. Głosowanie odbywa się korespondencyjnie. Jeżeli układ zostanie przegłosowany, przedsiębiorca składa go do sądu. Sąd powoła nadzorcę układu, jeżeli zatwierdzi układ. Postępowanie o zatwierdzenie układu co do zasady nie wstrzymuje egzekucji. 

Przyspieszone postępowanie układowe, jest bardziej sformalizowane, ale jednak znacznie prostsze od postępowania układowego oraz sanacyjnego. Jest ono dopuszczalne wtedy, kiedy suma wierzytelności spornych przekracza 15% wszystkich wierzytelności). Głosy wierzycieli zbiera nadzorca (doradca restrukturyzacyjny). Ten tryb postępowania daje przedsiębiorcy restrukturyzowanemu ochronę przed egzekucją, gdyż następuje zawieszenie postępowań egzekucyjnych dotyczących wierzytelności objętych z mocy prawa układem a ujętych w spisie wierzytelności.

Postępowanie układowe ma na celu wypracowanie układu między przedsiębiorstwem restrukturyzowanym a Wierzycielami. Umożliwia zawarcie układu po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności i może być prowadzone, jeżeli suma wierzytelności spornych przekracza 15%. Kluczowym elementem tego postępowania jest zwołanie zgromadzenia wierzycieli w celu głosowania nad układem oraz przedłożenie sądowi wniosku o zatwierdzenie układu, jednak tylko wówczas, gdy wierzyciele przyjmą układ.

Postępowanie sanacyjne ma na celu przeprowadzenie w pełni sformalizowanej restrukturyzacji, w tym na spłacie wierzycieli oraz na uzdrowieniu całego przedsiębiorstwa. Przeprowadzenie postępowania sanacyjnego ma zapobiec upadłości przedsiębiorcy. Przedsiębiorca objęty postępowaniem sanacyjnym cieszy się pełną ochroną przed czynnościami egzekucyjnymi, jednak nie może podejmować żadnych czynności o charakterze zarządczym. 

Każde z tych postępowań przebiega w nieco inny sposób i oczywiście każde ma swoje wady i zalety. Jeśli zostanie właściwie przeprowadzone, daje przedsiębiorcy szansę na wyjście z długów i dalsze prowadzenie działalności. Wsparciem w postępowaniach restrukturyzacyjnych jest dobry doradca restrukturyzacyjny. Pomaga on wybrać odpowiedni tryb oraz opracować skuteczny plan działania. Jeżeli Twoja firma znalazła się w ciężkiej sytuacji i zastanawiasz się nad przeprowadzeniem restrukturyzacji, Kancelaria KNF Team pomoże Ci wybrać odpowiednią drogę. W takich sprawach warto zaufać specjalistom.

Restrukturyzacja a upadłość- podobieństwa

Zarówno w przypadku restrukturyzacji jak i upadłości firmy, miejsce składania dokumentów pozostaje takie samo. Jest to Wydział Gospodarczy ds. upadłościowych i restrukturyzacyjnych sądu rejonowego. W każdej z tych sytuacji powołuje się również sędziego-komisarza, który na bieżąco monitoruje proces.

Czym się różni restrukturyzacja od upadłości firmy? Odpowiada Ewa Świątek, doradca prawny Kancelarii KNF Team

Celem restrukturyzacji jest przywrócenie przedsiębiorstwa do pełnej sprawności finansowej i organizacyjnej. Przed podjęciem sformalizowanego postępowania uregulowanego w Ustawie, możliwe jest przeprowadzenie tzw. miękkiej restrukturyzacji. Są to w pełni odformalizowane działania, które przedsiębiorca może przeprowadzić sam lub z pomocą doradcy restrukturyzacyjnego. Działania te mogą obejmować zmiany w strukturze organizacyjnej, optymalizację kosztów działalności, ściągnięcie wierzytelności od dłużników, mediacje w sporach, zawieranie porozumień z Wierzycielami itp. Postępowanie restrukturyzacyjne przeprowadza się, w sytuacji, kiedy Przedsiębiorca może jeszcze poprawić swoją sytuację finansową i spłacić przynajmniej w znacznej części zobowiązania.

W przypadku, gdy firma jest niewypłacalna i nie jest w stanie spłacić swoich długów (w tym przeprowadzona restrukturyzacja nie przyniosła skutku), Przedsiębiorca powinien niezwłocznie ogłosić upadłość. Upadłość charakteryzuje się tym, że zarząd nad majątkiem przyjmuje syndyk zaś cały majątek upadłego wchodzi w skład masy upadłościowej. Masa ta jest spieniężana, a z uzyskanych kwot spłaca się wierzycieli według zatwierdzonego przez sąd Planu Spłaty Wierzycieli. 

Po zmianie przepisów prawa upadłościowego w marcu 2020 roku ogłoszenie upadłości jest dużo łatwiejsze, ale nadal powinna to być procedura ostateczna. Stanowi  ono najdalej idący środek rozwiązania jego problemów finansowych i często prowadzi do likwidacji działalności gospodarczej.

 

Kancelaria KNF TEAM w razie potrzeby udzieli Ci pomocy prawnej.
Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci znaleźć najlepsze rozwiązania dla Twojej firmy❗️

 

 

 

 

 


Zobacz nasze pozostałe posty z tamatu WYROKI I UGODY: