Zakup, sprzedaż, najem. Sytuacja na rynku nieruchomości na początku 2023 roku.

Czy rok 2023 jest dobrym czasem na zakup mieszkania? Kto będzie dyktował warunki na rynku nieruchomości, sprzedający czy kupujący? Czy decyzję o zakupie mieszkania warto podjąć już teraz, czy może poczekać do drugiej połowy roku? Właśnie na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. Jeśli zastanawiacie się nad kupnem bądź sprzedażą mieszkania, warto poświęcić trochę czasu, by zapoznać się z aktualnymi analizami rynku nieruchomości w Polsce.

Według analiz ekspertów, zarówno końcówka roku 2022 jak i pierwsze miesiące roku 2023 nie wykazały większych zmian, jeśli chodzi o ceny mieszkań. Można więc mówić o pewnej stabilizacji na rynku nieruchomości w Polsce. Ceny bowiem nie maleją, ale również nie rosną. Jest to dobra informacja, biorąc pod uwagę obawy, które pojawiły się w ubiegłym roku. Agresywna podwyżka stóp procentowych, niepewna sytuacja związana z wojną na Ukrainie. Wszystko to wpływało na decyzje potencjalnych kupujących. Obecnie zauważa się wzrost zainteresowania zakupem mieszkań. Osoby, które w ostatnim czasie zwlekały z tą decyzją, zaczynają realizować swoje marzenia o własnym kącie. Kupujący wciąż mają spory wybór mieszkań. Są też w o tyle dobrej sytuacji, że mogą negocjować ich cenę. Jak zauważają eksperci, można nieśmiało mówić o powracającym popycie na zakup nieruchomości.

SYTUACJA NA RYNKU PIERWOTNYM I WTÓRNYM

Jak wynika z danych portalu RynekPierwotny.pl, w Gdańsku i Katowicach średnia cena metra kwadratowego nieznacznie spadła drugi miesiąc z rzędu – w styczniu o 1%, a w lutym o 2%. W Krakowie i Łodzi cena ta utrzymuje się od stycznia. W Warszawie natomiast pojawiły się podwyżki, nawet o 5%. Na rynku wtórnym w lutym minął trzeci miesiąc stabilizacji cenowej. W Krakowie i Wrocławiu średnia wzrosła zaledwie o 1%, a w Katowicach 2%. Porównano również ceny z lutego tego roku do cen z lutego 2022. Największą zmianę zarejestrowano we Wrocławiu, gdzie w 2022 roku 40% mieszkań kosztowało więcej niż 10 tys. zł za m kw. W tym roku jest to już 57%. Co ciekawe, jak zauważają eksperci, przez ostatnich 12 miesięcy niemal we wszystkich analizowanych miastach średnia cena ofertowa metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym wzrosła znacznie mniej niż na rynku pierwotnym. Wyjątkiem jest Gdańsk, gdzie podwyżki były porównywalne.

SYTUACJA NA RYNKU NIERUCHOMOŚCI- NAJEM

Nowy rok przyniósł wzrost liczby najemców o około 2%. Choć od wybuchu wojny w Ukrainie, czyli od końca lutego zeszłego roku, to jeden z niższych wyników, to najem nadal cieszy się dużym zainteresowaniem i w ocenie ekspertów, trend ten się utrzyma. Nawet jeśli zapowiadane programy mające wspomóc marzących o własnym „M” to nadal sporej części tych osób zwyczajnie nie będzie stać na zakup nieruchomości, a co za tym idzie, pozostanie im wynajem.

WARTO WIEDZIEĆ- PROGRAM „PIERWSZE MIESZKANIE”

„Pierwsze Mieszkanie”, zgodnie z zapowiedziami ma ruszyć już 1 lipca 2023 r. To ważny program dla osób chcących kupić swoją pierwszą nieruchomość, pozwala bowiem łatwiej uzyskać atrakcyjny kredyt hipoteczny (tzw. Bezpieczny Kredyt 2%). Przewidziano także możliwość utworzenia Konta Mieszkaniowego i odkładania na przyszły zakup.

 

MASZ PYTANIA? SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI !

Więcej informacji znajdziesz w zakładce ,,Nieruchomości"
https://knfteam.pl/oferta/nieruchomosci

 

 

 


Zobacz nasze pozostałe posty z tamatu Nieruchomości: